Metaltech

Na łamach dwutygodnika rolniczego ATR express pojawił się ciekawy artykuł opisujący możliwości zwiększenia wydajności mlecznej krów. Zobacz nasz wpis!

 

 

 

Głównym celem gospodarstw specjalizujących się w produkcji mleka jest rzecz jasna zwiększenie wydajności mlecznej krów. Nie da się osiągnąć tego rezultatu bez odpowiedniego żywienia, które gwarantuje właściwe przygotowanie dawki żywieniowej. Dlatego też w najbliższym wydaniu atr express chcemy odpowiedzieć na pytanie, jak wyprodukować dobry TMR. Dlatego też proszę o udzielenie odpowiedzi na kilka poniższych pytań:

  1. Czy dziś można wyobrazić sobie sprawnie działające gospodarstwo mleczne bez wozu paszowego?

Obecnie wozy paszowe są jedną z ważniejszych maszyn w gospodarstwach, które opierają się na hodowli krów. W dzisiejszych czasach, aby gospodarstwo było konkurencyjne, przygotowanie dawki dla bydła musi uwzględniać nie tylko wartość żywieniową paszy, ale również aspekty techniczne oraz ekonomiczne. Zakup wozu paszowego to decyzja na wiele lat. Powinna być przemyślana i podjęta z rozwagą. Nasze maszyny zostały zaprojektowane w taki sposób, aby spełnić wszelkie oczekiwania użytkowników pod względem dostosowania do budynków, różnych typów ciągników oraz sposobu zadawania paszy. Dobre komponenty i stal użyta do produkcji tych urządzeń sprawiły że seria WP jest już od dawna rozpoznawalną i poszukiwaną marką na rynku Agro.

  1. Kluczem do sukcesu w procesie wytwarzania mieszanki w wozie paszowym jest niewątpliwie odpowiednie cięcie, rozdrobnienie i wymieszanie paszy. Na co w związku z tym powinni zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wozu paszowego użytkownicy tych maszyn?

 

Ślimak wozu paszowego oraz przekładnia planetarna to najważniejsze  elementy wozu paszowego, ślimaki w zależności od modelu wozu paszowego wyposażone są od 7 do 9 noży tnących. Dla rożnych rodzajów mieszanych TMR-ów posiadamy również dwa typy ślimaków, wąski ślimak sprawdzający się lepiej przy paszach lekkich oraz przy rozdrabnianiu zbitych balotów ze słomy. Drugim rozwiązaniem jakie proponujemy to ślimak szeroki zalecany przy paszach ciężkich opartych na kiszące. Noże stosowane przez nas, w celu wydłużenia żywotność posiadają wzmocnioną krawędź tnącą powłoką z węglików wolframu. Oferujemy również wydłużoną gwarancję na skrzynię przekładniową do 5 lat pod warunkiem wykonywania co rocznych przeglądów wozu paszowego.

 

  1. Zapewnienie odpowiedniej struktury i konsystencji paszy nie byłoby możliwe bez efektywnego zespołu noży i mieszadeł. Jakie rozwiązania w tym zakresie preferuje Państwa firma?

Noże tnące w standardzie posiadają dodatkową powlokę z węglików wolframu, co wydłuża czas efektywnego cięcia. Trzeba jednak pamiętać o regularnej kontroli stanu ostrzy noży tnących znajdujących się na ślimaku, należny przy  tym zachować szczególna ostrożność. Na jakość i strukturę mieszanego materiału mają wpływ również przeciw noże umiejscowione na ścianach leja wozu paszowego. Zadaniem przeciw noży jest spiętrzanie materiału wewnątrz leja i przyspieszenie jego cięcia co ma szczególne znaczenie przy materiałach długowłóknistych. Standardowo wóz paszy posiada dwa przeciw noże regulowane mechanicznie, w opcji można wyposażyć wóz w hydrauliczne sterownie przeciw nożami.

  1. W jaki sposób sprawić, aby wytworzona pasza była właściwie dobrana do wieku czy ciężaru skarmianych zwierząt (programowanie, sterowanie produkcją TMR-u)?

Najważniejsze, aby dawka była prawidłowo zbilansowana. Problem jednak tkwi w tym, że nawet najlepiej przyrządzona dawka może być selekcjonowana przez zwierzęta podczas jedzenia, co wpływa na ich niekorzyść rozwojową i dodatkowo na produkcję mleczną. Tutaj właśnie trzeba zwrócić uwagę na to jak podawana jest pasza. W dzisiejszych czasach, aby otrzymać właściwą dawkę żywieniową niezbędny jest paszowóz. Głównym celem wozów jest właśnie prawidłowe zmieszanie wszystkich składników. Składniki, które zostaną wymieszane w niewłaściwy sposób mogą się zbrylać, co uniemożliwia karmienie bydła i powoduje starty materialne.

Oferujemy opcję wagi programowalnej w celu precyzyjnego przygotowania TMR, pod charakterystykę i aktualne potrzeby stada. Waga programowalna oferuję ustawienie ilości wagowej poszczególnych komponentów (do 24 składników) wchodzących w skład przygotowywanego TMR-u, oraz posiada możliwość ustawienia kilkudziesięciu (do 99 recept) rodzajów TMR-u.

Dodatkowo funkcjonalność wagi programowalnej  możemy rozszerzyć o oprogramowanie monitorujące ilość, skład, czas mieszania, które pozwoli nam gromadzić wszystkie dane w chmurze i prowadzić statystykę struktury zadanego TMR-u do wartości udojowych w określonym czasie, dzięki czemu możne dokonać zmian w składzie TMR-u i uzyskać najbardziej optymalne wyniki ilości udojowych.

Odpowiednie cięcie, rozdrabnianie i wymieszanie paszy jest kluczowe dla wzrostu produkcji mleka. Zastosowanie mieszadeł i noży ma zapewnić idealną konsystencję  i strukturę podawanego pokarmu; zapobiega także jej szarpaniu i ścieraniu.

 

  1. Jakie czynności związane z eksploatacją wozu paszowego powinien podjąć użytkownik, aby nie powodować ryzyka niewłaściwego dawkowania paszy dla zwierząt?

Podstawowymi czynnościami jakie powinien wykonać użytkownik w zakresie kontrolowania prawidłowego dawkowania paszy to ogólna kontrola stanu technicznego wozu. Należy regularnie kontrolować wnętrze leja, oraz ślimak, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń mechanicznych spowodowanymi ciałami obcymi jakie mogły dostać się do wnętrza leja. Następnie należy sprawdzić ruchomość okien zsypowych, czy możliwe jest ich pełne otwarcie. Regularnej kontroli podlega również układ  przeniesienia napędu, poziom oleju w skrzyni regularnie smarowanie wału przekazu mocy. Wszystkie te elementy są opisane w instrukcji obsługi wozu paszowego i ich regularna kontrola oraz regularne wykonywanie czynność obsługowych gwarantują płynną i nie zawodną pracę wozu paszowego.

  1. Jakie inne elementy wpływają na utrzymanie w dobrym zdrowiu stada bydła, a co za tym idzie podniesienie wydajności mlecznej krów?

Kluczem do utrzymania stada w dobrej kondycji jest dobrze dobrany i powtarzalnie przygotowywany TMR. Co gwarantuje nam wykorzystywanie wozu paszowego, do codziennego przygotowywania TMR-u. Jednak przy przygotowywaniu paszy udział bierz szereg innych maszyn jak kombajny, sieczkarnie czy prasy do balotów, każda z tych maszyn wyposażone jest w elementy ruchome, co powoduje ryzyko zalegania metalowych fragmentów w komponentach wykorzystywanych przy produkcji TMR, dlatego też jako opcję oferujemy wyposażenie ślimaka w szeroką listwę magnetyczną wyposażoną w mocny magnes neodymowy, która ma za zadanie wyłapanie z paszy wszystkich ciał obcych pochodzenia metalicznego.